Logo Łódzkiego Ogrodu Botanicznego
Paziowate
Moja kronika
Fauna
Ssaki
Ptaki
Gady
Płazy
Ryby
Owady
Pajęczaki
Ślimaki
Inne1
Flora
Drzewa
Krzewy
Krzewinki
Rośliny zielne
Grzyby
Biotopy
Pustynia
Staw
Las
Łąka
Step
Mokradła
Pory roku
Wiosna
Lato
Jesień
Zima
Działy Ogrodu
Ogród japoński
Alpinarium
Arboretum
Dział flory polskiej
Dział zieleni parkowej
Dział biologii roślin
Dział kolekcji roślin ozdobnych
Dział roślin leczniczych i przemysłowych
Dział systematyki roślin zielnych
Plan Ogrodu
Warsztat
Linki
Kontakt
Paziowate - Papilionidae
Paziowate - Papilionidae - to rodzina dużych i kolorowych motyli, występująca głównie w tropikalnej strefie Ziemi. Cechą charakterystyczną jest wcięcie tylnej krawędzi drugiej pary skrzydeł oraz powolny lot. W Polsce występuje pięć gatunków paziowatych, większość objęta jest ochroną gatunkową!
Paź królowej - Papilio machaon
Paź królowej - Papilio machaonPaź królowej - Papilio machaonPaź królowej - Papilio machaon
Paź królowej - Papilio machaon Paź królowej - Papilio machaon Paź królowej - Papilio machaon Paź królowej - Papilio machaon
Paź królowej - Papilio machaon - to prawdziwy król wśród naszych owadów. Największy (obok Pazia żeglarza) dzienny motyl o bardzo charakterystycznym wyglądzie i ubarwieniu. Występuje na terenach otwartych, głównie łąkach na obszarze całej Polski. Żywi się raczej nie po królewsku - pospolitymi roślinami baldaszkowatymi - dziką marchwią, koprem, kminem, pietruszką. Dorosłe motyle latają wolno i dostojnie, nie sposób pomylić je z jakimkolwiek innym gatunkiem. Dawniej Pazie królowej były bardzo powszechnym gatunkiem, głównie za sprawą pospolitych roślin, na których żerują gąsiennice. Obecnie spotykane rzadziej, jednak ich populacja zdaje się rosnąć w skali kraju. 

W Ogrodzie Botanicznym można spotkać głównie gąsienice, które żerują na roślinach w Dziale Roślin Leczniczych i Przemysłowych. Dorosłe osobniki zalatują do Ogrodu rzadko. Pazie są bardzo wdzięcznym obiektem do fotografii - jeżeli tylko uda się znaleźć rośliny, na których się pożywiają - podczas posiłków dają się swobodnie fotografować. Nie polecam prób pogoni za lecącym motylem - lata wysoko i często na bardzo długich dystansach.
(c)