Logo Łódzkiego Ogrodu Botanicznego
owady
Moja kronika
Fauna
Ssaki
Ptaki
Gady
Płazy
Ryby
Owady
Pajęczaki
Ślimaki
Inne1
Flora
Drzewa
Krzewy
Krzewinki
Rośliny zielne
Grzyby
Biotopy
Pustynia
Staw
Las
Łąka
Step
Mokradła
Pory roku
Wiosna
Lato
Jesień
Zima
Działy Ogrodu
Ogród japoński
Alpinarium
Arboretum
Dział flory polskiej
Dział zieleni parkowej
Dział biologii roślin
Dział kolekcji roślin ozdobnych
Dział roślin leczniczych i przemysłowych
Dział systematyki roślin zielnych
Plan Ogrodu
Warsztat
Linki
Kontakt
Gady - Reptilia to grupa zwierząt zmiennocieplnych dawniej zaliczanych w całości, jako gromada, do królestwa zwierząt. Obecnie klasyfikacja jest nieco inna, a w dodatku nie przez wszystkich akceptowana, pozostaniemy więc przy tej starej, powstałej dzięki Linneuszowi. Swój rozkwit gady mają już dawno poza sobą - w erze mezozoicznej. Obecnie żyją jedynie cztery rzędy tych zwierząt. Atawistyczny strach powoduje, że większość ludzi nie darzy gromady gadów sympatią. Trudno się zresztą dziwić - działają w nas pradawne mechanizmy obronne. Spotkanie człowieka z jadowitym wężem czy krokodylem w większości przypadków kończyło się bolesną konfrontacją. Wyjątkiem są tu może żółwie, które dawały się zjeść.
Jeżeli chodzi o gady występujące na terenie Łódzkiego Ogrodu Botanicznego, to sprawa jest prosta. Możemy spotkać tu zaskrońca, zaskrońca oraz zaskrońca. Acha, swego czasu, był tu jeszcze pewien żółw-turysta z Ameryki.
Zaskroniec zwyczajny - Natrix natrix
Zaskroniec - Natrix natrixZaskroniec - Natrix natrixZaskroniec - Natrix natrix
Zaskroniec - Natrix natrixZaskroniec - Natrix natrix
To najpopularniejszy w Polsce, całkowicie niegroźny, piękny wąż. Warto pamiętać o tym, że jest to gatunek objęty ścisłą ochroną! Samica dorasta nawet do dwóch metrów długości, samiec jest mniejszy - maksymalnie może mierzyć około 1,2 metra. Zaskrońce żywią się żabami, traszkami, drobnymi gryzoniami. Lubią tereny podmokłe, doskonale pływają. Często można je spotkać w okolicach zbiorników wodnych. Swoją nazwę zaskroniec zawdzięcza dwóm jasnym (najczęściej żółtym) plamom, które ma "za skroniami". Dzięki temu charakterystycznemu elementowi nie sposób pomylić go z innym rodzimym wężem.

W Ogrodzie najczęściej można go spotkać w okolicach stawów. Lubi wygrzewać się na słońcu schowany w trawie lub leżeć na nagrzanych skałach. Spłoszony szybko ucieka w stronę wody i natychmiast kryje się wśród podwodnych roślin. Niestety zaskrońce są bardzo często ścigane i napastowane przez idiotów odgrywających scenkę pod tytułem "obronię cię przed żmiją, ukochana".
Żółw czerwonolicy - Trachemys scripta elegans
Żółw czerwonolicy - Trachemys scripta elegans
Bardzo atrakcyjny wizualnie żółw o średnich rozmiarach, dorastający do ponad 30 centymetrów. Żyje w zbiornikach wodnych, gdzie zdobywa pokarm. Początkowo jest mięsożerny, poluje na zwierzęta wodne, później coraz większy procent diety stanowi pokarm roślinny. Bardzo charakterystyczną cechą u tego gatunku są dwa jaskrawe paski w kolorach czerwonym i żółtym znajdujące się po bokach głowy. W naturze zamieszkuje Amerykę Północną i Środkową, aż do północno-zachodnich części Ameryki Południowej.

W sezonie 2008  jeden osobnik zamieszkiwał staw w Ogrodzie japońskim, prawdopodobnie wypuszczony na wolność przez jakiegoś znudzonego hodowcę.
(c)