Logo Łódzkiego Ogrodu Botanicznego
owady
Moja kronika
Fauna
Ssaki
Ptaki
Gady
Płazy
Ryby
Owady
Pajęczaki
Ślimaki
Inne1
Flora
Drzewa
Krzewy
Krzewinki
Rośliny zielne
Grzyby
Biotopy
Pustynia
Staw
Las
Łąka
Step
Mokradła
Pory roku
Wiosna
Lato
Jesień
Zima
Działy Ogrodu
Ogród japoński
Alpinarium
Arboretum
Dział flory polskiej
Dział zieleni parkowej
Dział biologii roślin
Dział kolekcji roślin ozdobnych
Dział roślin leczniczych i przemysłowych
Dział systematyki roślin zielnych
Plan Ogrodu
Warsztat
Linki
Kontakt
Ogród japoński to chyba najlepiej rozpoznawalna część Łódzkiego Ogrodu Botanicznego. Niewielki, dwuhektarowy obszar zawiera trzy stawy i kilka małych wzgórz obłożonych blokami kamiennymi z pochodzącymi z kamieniołomów.
MajWidok od Arboretum
W ogrodzie japońskim nie ma miejsca na przypadek i 'dziki' rozwój roślin. Tu wszystko zostało starannie zaplanowane i posadzone w wyznaczonych miejscach. Stawy stanowią najbardziej charakterystyczny element pejzażu, wśród nich ułożone zostały kamienne mostki i ścieżki. Wiosną w wodzie odbijają się kolory kwitnących drzew i kołyszą sie setki kwiatów grzybieni ogrodowych (Nymphaea x hybrida).
Grzybienie ogrodowe (Nymphaea x hybrida)Kładka z kamieni
Wokół stawów i wzgórz rosną rośliny pochodzące z Azji Wschodniej, głównie Chin i Japonii - metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides), żywotnikowiec japoński (Thujopsis dolabrata) oraz wiśnia piłkowana (Prunus serrulata).
Flora ogrodu japońskiegoFlora ogrodu japońskiego
Do najbardziej rzucających się w oczy przedstawicieli fauny możemy zaliczyć gniazdujące tu kaczki krzyżówki (Anas platyrhynchos) i łyski (Fulica atra). W spokojniejsze dni, wśród kamieni, można spotkać zaskrońca (Natrix natrix). Żaby zielone (Rana esculenta) są stałymi i czasami głośnymi rezydentami. Traszka zwyczajna (Lissotriton vulgaris) natomiast jest widoczna tylko w okresie godowym - wczesną wiosną. Ze świata owadów najłatwiej możemy zauważyć kilka gatunków ważek (Odonata), na stałe związanych ze środowiskiem wodnym. Jeżeli chodzi o gatunek Homo sapiens sapiens, to najczęstszą odmianą spotykaną w tych rejonach jest fotograf ślubny i komunijny.
Łyska (Fulica atra)Ważki (Odonata)Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos)Ryby z ogrodu japońskiego
Bardzo lubię ogród japoński za jego spokój, harmonię, zapachy i barwy kwitnących drzew. To idealne miejsce na odpoczynek i zadumę. Pod jednym jednak warunkiem - najlepiej odwiedzić go przed południem w roboczy dzień. W weekendy przelewają się tu tłumy ludzi. 
Ogród japońskiOgród japoński
Kwitnące grzybienieOgród japoński
Mały staw w ogrodzie japońskimTrzciny
Nazwa ogród japoński zobowiązuje - na zakończenie nie mogło więc zabraknąć trzech małych haiku z tego miejsca.
HaikuHaikuHaiku
(c)