Logo Łódzkiego Ogrodu Botanicznego
owady
Moja kronika
Fauna
Ssaki
Ptaki
Gady
Płazy
Ryby
Owady
Pajęczaki
Ślimaki
Inne1
Flora
Drzewa
Krzewy
Krzewinki
Rośliny zielne
Grzyby
Biotopy
Pustynia
Staw
Las
Łąka
Step
Mokradła
Pory roku
Wiosna
Lato
Jesień
Zima
Działy Ogrodu
Ogród japoński
Alpinarium
Arboretum
Dział flory polskiej
Dział zieleni parkowej
Dział biologii roślin
Dział kolekcji roślin ozdobnych
Dział roślin leczniczych i przemysłowych
Dział systematyki roślin zielnych
Plan Ogrodu
Warsztat
Linki
Kontakt
Pajęczaki - Arachnida - to gromada stawonogów licząca ponad 60 tysięcy gatunków, podzielona na 11 rzędów. Pajęczaki są bardzo starą gromadą stworzeń - szacuje się, że istniały już w Dewonie, około 400 milionów lat temu, będąc jednymi z pierwszych zwierząt kolonizujących ląd. Zamieszkują bardzo zróżnicowane środowiska, w większości są drapieżne. Rozmiary pajęczaków wahają się od 0,1 milimetra do ponad 30 centymetrów. Pajęczaki zawsze budziły u ludzi lęk. Często utożsamiane z pająkami i skorpionami, zwierzętami jadowitymi i śmiertelnie groźnymi. W rejonach tropikalnych faktycznie żyje bardzo wiele gatunków pajęczaków mogących zabić swoim jadem nawet duże ssaki.Na szczęście, w naszym kraju, żaden nie jest groźny dla człowieka (nie licząc oczywiście wektorów chorób zakaźnych czy wywoływaczy alergii).

W Łódzkim Ogrodzie Botanicznym spotkać możemy spotkać przedstawicieli kilku rzędów z gromady pajęczaków - Araneae, Pseudoscorpionida, Opiliones oraz Acarina. Zwierzęta te występują praktycznie na całym obszarze Ogrodu, od wczesnej wiosny, do późnej jesieni.
Pająki - Araneae
Pająki - Araneae - bardzo liczny rząd pajęczaków zawierający ponad 100 rodzin i 40 tysięcy gatunków. Powszechnie występujące zwierzęta, które skolonizowały wszystkie, oprócz Antarktydy kontynenty. Pająki w większości przypadków są zwierzętami lądowymi, chociaż niektóre gatunki przystosowały się wtórnie do życia w środowisku wodnym. Prawie wszystkie gatunki pająków sa drapieżnikami. Wykazują wiele różnorodnych strategii w polowaniu na ofiary. Najbardziej znaną i charakterystyczną z nich jest budowa sieci o różnorodnym kształcie. Niektóre gatunki przystosowały się do pogoni za zdobyczą, jeszcze inne polegają podczas polowania na sztuce kamuflażu.

W Ogrodzie pająki występują licznie, spotkać tu możemy gatunki żyjące wśród roślin na ziemi, przedące sieci, polujące na powierzchni wody czy zmieniające barwę podczas polowania na płatkach kwiatów.
Kosarze - Opiliones
Koszarze - Opiliones -  rząd pajęczaków, do którego należy ponad 6400 gatunków, w Polsce możemy spotkać 31 z nich. Posiadają głowotułów połączony z odwłokiem (co pozwala odróżnić je łatwo od pająków, z którymi są często mylone) i bardzo długie nogi. Kosarze są zwierzętami mięsożernymi, jednak bardzo często żywią się martwą materią organiczną. Polują raczej z zasadzki wykorzystując przednie kończyny do badania otoczenia.

Obserwacja Kosarzy nie jest specjalnie skomplikowana - wystarczy jedynie odrobina cierpliwości. Ze względu na swój tryb życia często można je spotkać na dużych liściach roślin, czekające w bezruchu na zdobych. Występują we wszystkich rejonach Ogrodu.
Roztocze i Zaleszczotki - Acarina, Pseudoscorpionida
Roztocze - Acarina - bardzo liczny rząd pajęczaków obejmujący ponad 30 tysięcy gatunków. W większości saprofagi, chociaż wśród nich spotkać można też pasożyty i drapieżniki. Zwierzęta o niewielkich rozmiarach ciała, żyjące we wszystkich strefach klimatycznych, również w rejonach polarnych i wodach słodkich.

Zaleszczotki - Pseudoscorpionida - to rząd pajęczaków o bardzo niewielkich rozmiarach, liczący od 1 do 8 milimetrów długości. Swoją nazwę łacińską zawdzięczają podobieństwu do skorpionów. Drapieżniki polujące na niewielkie bezkręgowce. Na świecie rozróżniono około 2500 gatunków, z czego w naszym kraju możemy spotkać około 40.

Zarówno Roztocze, jak i Zaleszczotki, są, ze względu na niewielkie rozmiary i środowisko życia, bardzo trudne w obserwacji. W Ogrodzie możemy spotkać kilku przedstawicieli tych rzędów. Stosunkowo najłatwiej można znaleźć żyjące w stawach Wodopójki. Inne gatunki będą wymagały więcej cierpliwości i co najmniej dobrego szkła powiększającego.
(c)